Podlahové krytiny


Volba podlahové krytiny


Chcete-li si vybrat určitý druh podlahové krytiny, nemůžete se řídit en podle toho, co se vám líbí a jaká je cena. Při rozhodování musíte brát v úvahu i některé další závažné důvody. Jakou funkci má interiér ? Kdo jej bude používat a k čemu ? Do jaké míry bude podlaha namáhána - bude se jednat o prostory kanceláří , popř. ostatních provozních místností ? V jakém stavu je původní podlahový podklad a jakou úpravu bude potřebovat?


Materiál a barevný odstín, který zvolíte, musí být také v souladu s celkovým dekoračním řešením inteririéru protože podlaha může být z tohoto hlediska dominantou. Máte-li vyhovět tolika požadavkům, musíte celý návrh pečlivě promyslet, dříve než začnete.


Koberce


Koberce se v interiérech kanceláří používají pravděpodobně vůbec nejčastěji. Pohodlně se po nich chodí, dájí se celkem snadno udržovat a můžete jimi podstatně změnit vzhled každého interiéru.


Vinyl (PVC)


Vinylová krytina je velmi vhodná pro kuchyně, spojovací místnosti a hodně vytížené prostory. Je dostupná v mnoha barvách a vzorech, obvykle s dekorativním vzorem. Odolný materiál nepropouští vlhkost, vzdoruje olejům a tukům. Krytina bývá opatřena vrstvou zlepšující tepelně a zvukově izolační vlastnosti.


Odborná pokládka podlahových krytin - koberců
Koberec


Pokud pokrývá podlahová krytina celou plochu podlahy, může zásadně změnit vzhled interiéru a pokračujete-li i v prostoru dveří, může se uplatnit i jako jednotící dekorační prvek. Ve velkých místnostech však může být její pokládání obtížné, a mnozí lidé proto raději svěřují tuto práci odborníkům, než by riskovali, že zkazí druh drahé tkaniny. V těch místech obytného prostoru, kde je podlaha vystavena značnmu namáhání (v halách, na schodištích a podestách), se používají zvláště odolné druhy kobercových krytin ať již jde o technologie vpichovaných nebo popř. smyčkových koberců.


Zákazník naší společnosti si může vybrat z pestré palety zátěžových koberců, které splňují svou odolností nároky na co možná nejjednodušší údržbu a dlouhou životnost v prostorách s velkou zátěží. Proto nabízíme několik typů zátěžových koberců v mnoha vzorech a barevných odstínech, různých cenových relací podle stupně kvality. Po zkušenostech s pokládkou zátěžových koberců doporučujeme zákazníkovi s ohledem na vyšší životnost krytiny její celoplošné podlepení pomocí speciálních lepidel , které nevylučují škodlivé látky což je možné doložit příslušnými atesty. Z praktických i estetických důvodů provádíme taktéž kompletní olemování místností pomocí plastových kobercových lišt.


Podle čeho vybírat?


- Styl
Jestliže jste se rozhodli pro koupi koberce, máte určitou představu o tom, jak by měl ve Vašem pokoji vypadat. Přejete si luxusní vzhled, nebo by se lépe hodil nenápadný koberec, dávající vyniknout jiným částem interiéru? Anebo hledáte něco praktického a trvanlivého pro prostory se silným provozem? Určitě máte také představu o barvě. Naštěstí dodáváme koberce v mnoha odstínech, takže naleznete prakticky kteroukoliv barvu. Při dnešní odolnosti kobercových vláken proti špíně je každá barva použitelná. Jak víte, barva samozřejmě působí na náladu. Modrá, zelená a šedá "chladí" a je vážná. Červená, žlutá a hnědá jsou teplejší barvy. Výrazné až křiklavé barvy mohou mít dramatický účinek, takže si nejprve ujasněte, jakou atmosféru chcete vytvořit.
Možná jste do dnešního dne netušili, že barvy mají vliv na vzhled rozměrů pokoje. Temné barvy dodávají pocit menšího a útulnějšího prostoru, světlejší odstíny prostor zdánlivě zvětšují. Ačkoliv Vám rádi pomůžeme ohodnotit provedení různých druhů a stylů koberců, Vaše specifické dekorativní požadavky jsou při výběru to první, co by jste měli vzít v úvahu.


- Rozpočet - téma dne
Kvalitní koberec nemusí být vždy drahý. Cena koberce je většinou důsledkem výrobní technologie. Požadavek na speciální vzhled anebo druh zvolené příze může také ovlivnit cenu koberce. Je dobré s sebou do obchodu vzít rozměry Vašeho pokoje. Většinou Vám prodávající vypočítá, kolik metrů koberce potřebujete koupit. Dobré pravidlo je, koupit nejvyšší jakost, kterou Vám rozpočet dovolí.


- Co se kam hodí?
Pamatujte, že koberec, do kterého jste se zamilovali, se nemusí vždy hodit na místo, kde si ho představujete. Odhadněte proto nejdříve, jaký provoz bude v místech, kde chcete koberec položit. Místnosti s vysokou frekvencí, jako vchody, předsíně nebo schodiště, vyžadují takový druh, který obstojí při vysoké zátěži. Při výběru koberce do ložnice se můžete soustředit převážně na estetický vzhled. Jednoduše: hledejte koberec, který odpovídá provozu, který se v místnosti odehrává.


- Technické parametry
Povrchová váha vlasu vyjadřuje množství gramů všitého vlákna, připadající na jeden čtvereční metr koberce. Čím je hodnota vyšší, tím lze očekávat lepší vlastnosti.
Hustotou šití je míněno, jak těsně jsou vlákna všita do podkladové tkaniny. Vyšší hustota dává koberci lepší vzhled a pocit většího pohodlí a komfortu při chůzi. Zároveň prodlužuje jeho životnost.
Zákrut vlákna znamená, kolikrát je vlákno otočeno kolem své osy na 2,5 cm délky. Zákrut podstatně ovlivňuje vzhled a kvalitu koberců s řezaným vlasem. Rozhodujícím faktorem není u smyčkových koberců. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím je vlákno pružnější a životnost koberce delší.


*3M Scotchgard, DuPont Stainmaster Shaw Stain Safety
Tyto "nešpinivé" úpravy jsou aplikovány na povrch koberce ve speciálním roztoku ihned po kontinuálním barvení. Zabraňují častému špinění a usnad-ňují následné čištění. Nezaručí však, aby Váš koberec byl neposkvrnitelný.


- Konstrukce koberce
Konstrukce nejen určuje styl, ale je také důležitým prvkem, který rozhoduje o kvalitě koberce. Většina bytových oberců je k dostání ve třech základních konstrukcích: řezaný vlas, smyčka a kombinace řezaného vlasu a smyčky. Všechny další konstrukce jsou jen variace těchto základních.
Řezaný vlas: konce smyček jsou stříhány tak, aby vytvořily jednotlivá vzpřímená vlákna, která utvářejí luxusní vzhled a dodávají pocit komfortu. Koberce s řezaným vlasem jsou vyráběny v různých kvalitách a úpravách. Proto je tato konstrukce vhodná prakticky pro veškerý provoz v domácnosti.
Smyčka: zde samy smyčky tvoří povrch koberce nejsou seříznuty. Smyčkové koberce jsou k dostání ve dvou variantách: smyčka pravidelná a smyčka berberová nepravidelná - kdy smyčky nejsou ve stejné úrovni. Tato druhá varianta umožňuje velkou variabilitu dezénů. Smyčkové koberce jsou velmi trvanlivé a hodí se na plochy s vysokým provozem.
Řezaný vlas/smyčka: tato kombinovaná konstrukce umožňuje tvorbu nejrůznějších vzorů a efektů. K dostání jsou jak v jednobarevném provedení, tak i v mnohabarevných kombinacích - v těch nejvýraznějších nebo naopak ve velmi decentních vzorech.


- Výběr vlákna
Nylon - nejčastěji používané vlákno v kobercovém průmyslu. Jedná se o mimořádně pružné a trvanlivé vlákno, které kromě jiných vlastností, dobře odolává špíně. V průběhu několika desetiletí používání je toto vlákno neustále zdokonalováno, takže tzv. "nešpinivé" úpravy jsou dnes samozřejmostí. (*3M Scotchgard, DuPont Stainmaster, Shaw Stain Safety).
Polypropylen (Olefin) - další velmi používané vlákno, hlavně pro svou příznivou cenu. Jeho přirozenou vlastností je antistatický efekt, který zabraňuje nepříjemným elektrickým výbojům na koberci během provozu. Velmi dobře odolává vlhku a je barevně stálé. Mezi nevýhody patří poměrně malá pružnost, proto je nejčastěji používáno v konstrukci smyčkových koberců.
Polyester - je obzvláště měkké vlákno, které dodává barvám vysoký jas a umožňuje prakticky neomezené barevné možnosti. Pokud jde o mechanické vlastnosti, lze zařadit polyester mezi nylon a polypropylen.
Vlna - nejstarší kobercové vlákno, které je dodnes používáno pro svůj přepychový vzhled a přirozenou krásu. O vlně lze říci, že stárne elegantně. Velkou předností tohoto materiálu je nehořlavost - vlna nehoří, pouze se škvaří. V porovnání se syntetickými vlákny však hůře odolává špíně a je podstatně dražší.


Jak udržovat koberec ze syntetických vláken?


Následující informace se vztahují na koberce vyrobené ze syntetických vláken, tudíž nemusí být vhodné u přírodních vláken jako je vlna (platí i pro výrobky, kde je vlna obsažena částečně).


- Preventivní údržba
Používejte rohožky ve všech vchodech, aby odstraňovaly špínu a vlhkost. Čistěte rohožky pravidelně, aby ony samy nebyly původcem špíny.
Je dobré používat kvalitní podložku pod koberec. Podložka dodává pocit komfortnějšího nášlapu a prodlužuje životnost koberce.
Chraňte Váš koberec před dlouhodobým slunečním zářením pomocí záclon či žaluzií, aby nedošlo k jeho vyblednutí.


- Pravidelné vysávání
Nejdůležitější bod při péči o Váš koberec je vysávání.
Dobrý vysavač prachu je nezbytný k prodloužení života Vašeho koberce. Laciný přístroj čistí špinavý povrch, ale nevysaje skrytou špínu a částice, které se zachytily ve vlasech.
Naše firma doporučuje používání vysavače s točícím se kartáčem, nebo s kombinací klepání / kartáčování, které zvedá vlasy koberce a mechanicky uvolňuje špínu k vysávání.


- Periodická odborná péče
Koberec typické domácnosti by měl být odborně čištěn každých 12 až 18 měsíců.
Když budete nechávat čistit koberec pravidelně, je odstraňování skvrn a jeho každodenní údržba mnohem snadnější.
Doporučujeme používat systém horkou vodou, zvaný také "propařovací čištění ". Tento proces se skládá z nanesení roztoku vody a saponátu do kobercového vlasu a vytažení špíny a roztoku silným vysátím.
Je výhodné využít odborného čištění, protože vybavení firem je mnohem výkonnější, než Vaše domácí. Pravý odborník rozumí svým přístrojům a zná prostředky odpovídající rozdílným typům kobercových vláken.


- Instalace koberce
Pro dlouhodobé zachování atraktivního vzhledu Vašeho koberce je velmi důležitá jeho správná instalace. Proto doporučujeme koberec svěřit odborníkovi, který zajistí jeho správné položení, popřípadě provedení spojů. Jestliže se rozhodnete položit koberec sami, přebíráte plnou zodpovědnost za případné vady způsobené chybným postupem.