Osvětlení

Návrh a účelnost osvětlení

Když navrhujete barevné schéma pro kteroukoli z místností svého bytu nebo domu, musí být pro vás základním vodítkem účel, kterému bude místnost sloužit, z něj bude vyplívat i potřebné osvětlení, Světlo v místnosti ovlivňuje také vnímání barev, které se zdají být buď světlejší, nebo tmavší. Přirozené světlo pronikající okny mění v průběhu dne vjem barev. V ranním slunci jsou barevné odstíny výraznější, během dne však tento vliv postupně slábne. Umělé zdrije světla mají podobný účinek - mohou barvu nmístnosti zjasniit nebo ztemnit. Umožňují však také vytvářet různé barevné efekty pouhým stisknutím tlačítka.


Katalog osvětlení – vnitřní a venkovní prostory
Zvýrazňující funkce světla

Účelným osvětlením můžete dosáhnout zvýraznění některých prvků v místnosti nebo její části, a to stejně účinně, jako vhodnou volbou barev a vzorů. Promyšleně umístěná nástěná svítidla, bodové reflektory, lampy vyzařující světlo nahoru nebo osvětlovací tělesa ve stropě ozařující prostor shora mohou být upořádána tak, aby jejich světlo dopadalo na celou plochu stěny. Mohou být však také velmi účinně využita ke zvýraznění pouze malého úseku místnosti, vitríny nebo výklenku s ozdobnými předměty, nebo mohou osvětlovat jednotlivá umělecká díla - obrazy či sochy.


Spojovací prostory domu a návaznost

Haly, chodby a samozřejmě schodiště jsou spojovacími články mezi různými místnostmi a prostorami domu. Návaznosti mezi odlišnými styly použitými v jednotlivých místnostech můžete dosáhnout tím, že u nich použijete na chodbě nebo na schodišti svítidla, podobné těm, které jste nainstalovali v místnosti. Nabídka naší společnosti je nesmírně široká, díky tomu můžete získat různé druhy svítidel (stropní, nástěnná, pro přímé či nepřímé osvětlení, stojací lampy a podobně) ve stejné "kosmetické" úpravě. Tak můžete nenásilným způsobem vytvořit přechod mezi odlišným vzhledem jednotlivých místností, pokud v nich chcete s ohledem na jejich funkci využívat rodílných účinků světla.


Některé vybrané typy osvětlení: Závěsná a stropní svítidla

I když často nepůsobí příliš atraktivně mohou zajistit účinné základní osvětlení obývacího pokoje nebo jídelny. Jsou-li tato svítidla nad jídelním stolem, je velmi užitečné, jestliže závěs umožňuje měnit jejich polohu, takže lze co nejlépe osvětlit oblast, která to nejvíce vyžaduje. Při nastavování svítidla do optimální výšky je třeba dbát na to, aby neoslňovalo stolující osoby. Pro dlouhý jídelní stůl musíte použít více svítidel, aby byla jeho deska osvětlena rovnoměrně.

Reflektory

Jednotlivé reflektory - bodová světla - mohou být připevněny na stěnu nebo zapuštěny do stropu. Tato svítidla jsou zdrojem ostře směrovaného světla, ideálního například pro čtení nebo šití, popřípadě do domací dílny. Bodové reflektory jsou ideální také pro zvýraznění jednotlivých předmětů v místnosti : můžete je namířit na nějaký ozdobný předmět, architektonický prvek, na květinu a podobně. Můžete je připevnit i na speciální lišty s elektrickým napájením nebo na nosné vodiče. Lišty se prodávají v několika délkách a můžete na ně upevnit reflektor do libovolného místa.


Svítidla s vertikálním směřováním

Tyto typy reflektorových svítidel vám umožní dosáhnout dramatických světelných efektů. Vytvářejí totiž na stropě nebo na stěně jasně osvětlené, ale poměrně ostře ohraničené plochy. Podle tvaru krytu a jeho průhlednosti můžeme měnit různým způsobem jas i tvar osvětleného povrchu od výrazných ploch s členitými okraji až po uklidňující křivky. Pokud jde o dekoraci plochy osvětlené tímto světelným zdrojem, je často nejlepší ponechat ji hladkou, aby stěna nepůsobila neuspořádaným dojmem. Svítidlo tohoto typu můžete použít k osvětlení stěny za televizorem - při s ledování programu postačí k celkovému osvětlení místnosti a nepůsobí žádné odrazy na stínítku.

Stolní lampy

Podle výkonu použité žárovky a vlastností stínidla může stolní lampa posloužit k osvětlení dílčích prostorů v místnosti nebo i k jejímu celkovému osvětlení. Důležitá je také barva stínidla, protože různobarevné osvětlení může zvýšenou měrou namáhat zrak. Podobně jako svítidla se směrovým světlem, také stolní lampa může posloužit k celkovému osvětlení místnosti bez odrazů, které by vznikali na stínítku televizoru. Stolní lampa může také svým světlem vykrývat temnější prostory, které vznikají při osvětlení místnosti jediným závěsným svítidlem.

Stojací lampy

Lampy stojací na podlaze mohou být zajímavým dekorativním prvkem již sami o sobě. Rozmanitost stínidel stojacích lamp je neuvěřitelná. Má-li materiál, z něhož jsou zhotovena, přizpůsobený - ladící - barevný odstín, mohou dobře zapadat do schématu osvětlení, mohou se však také změnit v dramatické světelné ohnisko, vyberete-li pro ně látku s velkým, výrazným vzorem. stolní lampy jsou přenosné, můžete je tedy snadno podle potřeby přemísťovat. Nosný sloupek je u některých typů zkonstruován tak, aby na něm mohl být umístěn světelný zdroj v různých výškách, jiné typy zase mají hlavice s několika žárovkami nebo několik osvětlovacích ramen, aby byly co nejvšestranněji využitelné.