Dekorační tkaniny


Navrhnout dekoraci interiéru znamená udělat mhohem více než pouze vybrat nejvhodnější kombinaci povrchu stěn a podlahy. Jestliže použijete v místnosti ozdobné tkaniny na potahy nábytku a polštářů, záclony nebo závěsy, dekorace se zvýrazní, oživuje prostředí místnosti a vyvolává milou a hřejivou atmosféru.

Dekorační tkaniny jsou dostupné v neobyčejně širokém výběru barev, vzorů a struktur, používají se lehké a těžké. Mohou mít hrubou nebo jemnou vazbu, hladký nebo drsný povrch, jsou tenké i tlusté. Každá z nich má specifický účinek a je nejvhodnější pro určitou oblast využití.Těžké látky - uplatňují se zejména u závěsů a čalounění - vyvolávají pocit solidnosti, zatímco jemné jsou svou poddajností ideání pro volně řasené závěsy a záclony. Dekorační tkaniny s velmi výrazným vzorem nebo strukturou mohou posložit k upoutání pozornosti.Jemnými vzory a barvami můžete doplnit barevné schéma navrhované dekorace nebo vyvolávat mírný kontrast.

 

    Závěsy

Každý člověk si uvědomuje, že závěsy mají praktický účel : poskytují soukromí a brání průvanu. Jejich výzman v barevném dekorativním schématu je však často podceňován. Svou neobyčejnou rozmanitostí rozměrů, stylu a materiálu mohou závěsy pozoruhodně ovlivňovat náladu a ovzduší kterékoli místnosti vašeho domova. Bavlněná tkanina s květinovým vzorem, dosahující k okennímu parapetu, vytváří svěží, bezstarostnou atmosféru, zatímco propracované sametové zřasené závěsy až k podlaze působí důstojnou formálností. Typ závěsu, který zvolíte, záleží na vašich osobních požadavcích - na potřebě tepla a soukromí a atmosféře, jakou chcete navodit.

 

 

 

    Barvy a vzory

Barvy volte především podle toho, j akou atmosféru chcete v daném prostoru vytvořit - má-li místnost působit teplým či chladným dojmem. Obecně platí, že odstíny v oblasti červené barvy jsou teplé a živé, v oblasti modrých odstínů chladné a uklidňující. Barvy můžete zjemnit tlumením černou a bílou. Pestré barvy a výrazné vzory se hodí lépe do větších místností , kde máte dostatek prostoru k tomu, abyste mohli uplatňovat dominanty. Menší místnosti nevypadají jako přeplněné, použijete-li závěsy jemnějších odstínů a s drobným vzorem. Závěsy s bledými barevnými odstíny se hodí do tmavých místností, protože se od nich nejlépe odráží světlo. Působí-li místnost jednotvárným dojmem, můžeme ji zvýraznit, použijete-li na závěsy kontrastní barvy a vzory. Při volbě velikosti vzoru se řiďte velikostí oken. Checete-li, aby pokoj působil jednotným, ucele - ným dojmem, použijte vzájemně sladěné nebo doplňkové barvy.

 

    Záclony

Záclony zakrývající okna jsou užitečně v několika směrech. Během dne zajišťují v místnosti soukromí (chrání před nepříjemnými pohledy z venku) a současně příjemně a měkce rozptylují světlo vnikající do místnosti. Také omezují oslnivé sluneční světlo a oddalují vyblednutí choulostivých dekoračních tkanin, které jsou v místnosti.