Ratanový nábytek

Do Evropy se ratan začal dovážet někdy na přelomu 18. a 19. století, ale v Čechách ho mnozí "objevili " až na počátku 90. let minulého století. Nábytek vnáší do interiéru pohodu a kouzlo přítomnosti přírodního materiálu. Z ratanu se už dávno nenabízejí zdaleka jen křesílka, ale vlastně jakýkoli kousek nábytku. Svůj domov má v džunglích Indonésie a Malajsie. V těchto zemích se také nábytek vyrábí a do Evropy je dovážen lodní dopravou. Ratan, rattan nebo také rotang je vlastně plazivá palma z rodu Camalus. Jeho tenké a dlouhé kmínky rostou velmi pomalu a pro výrobu nábytku se používají až části staré 15 až 35 let. Ratan je plný, pevný, pružný, dá se ohýbat a tvarovat, při čemž si stále zachovává své skvělé vlastnosti.
Podle druhu mořidla si lze vybrat nábytek ve světlejším odstín nazývaný světlý med (barva přírodní, lehce dožluta) a nebo tmavší odstín tmavý med (středně hnědá barva, medová). Nábytek se vyrábí jako přírodní, nazývaný natur (je levnější a hodí se na venkovní používání, např.na verandy) a nebo broušený (určen do interiéru).

Ratanový nábytek má řadu výhod :

  • je lehký a snadno jím proudí vzduch
  • dobře se v něm sedí a člověk se nelepí ani v ty nejparnější dny
  • věci uložené ve skříních či prádelnících s vyplétanými dvířky mohou "dýchat"
  • dobře snáší vlhkost

Údržba ratanu je snadná. Postačí vysavač, neuškodí mu ani otření vlhkým hadříkem, výplet lze rovněž osprchovat a nechat oschnout.